ul. Chmielniki 2A, 86-100 Świecie

Debata w KPP w Świeciu na temat przeciwdziałania agresji stadionowej

Dnia 06 grudnia 2012 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu odbyła się debata na temat przeciwdziałania agresji stadionowej w której wzięli udział nasi uczniowie. Uczestnicy spotkania zastanawiali się wspólnie jak przeciwdziałać agresji podczas imprez sportowych co robić aby nie wychodziła ona na osiedla, ulice aby niepokojące zjawiska nie były obecne w szkołach.

 

Do debaty zaproszono gości, Komendanta Straży Miejskiej w Świeciu, psychologa z poradni Pedagogiczno – psychologicznej w Świeciu, przedstawiciela Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 

Goście przedstawili garść informacji i spostrzeżeń wynikających z ich pracy oraz codziennych obowiązków zawodowych. Psycholog omówił zasady psychologi tłumu, opisał mechanizmy jakie sterują ludźmi podczas dużych zgromadzeń. Policjant z Wydziału Prewencji przybliżył zebranym zasady odpowiedzialności prawnej za naruszenie przepisów dot. imprez masowych. Komendant Straży Miejskiej opowiedział o tym jakie problemy i wydatki ma miasto w związku z wybrykami chuligańskimi gdzie tłem do tych występków może być agresja stadionowa.

 

Po wystąpieniach gości rozpoczęła się dyskusja. Uczestnicy zastanawiali się wspólnie co robić aby ograniczyć zjawiska agresji na imprezach sportowych, jak walczyć z bójkami, na które umawia się niektóra młodzież. Uczniowie tłumaczyli też dlaczego takie zachowania pojawiają się wśród ich rówieśników i jakie czynniki sprzyjają rozprzestrzenianiu się agresji a jakie ją hamują. Jednym z końcowych ustaleń dyskusji była zapowiedź pracy nad wspólną akcją profilaktyczną przegotowaną przez uczniów policję i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.